Prowadzisz własną firmę i samodzielnie rozliczasz się z urzędem skarbowym? A może nie jesteś w pełni zadowolony/-a z usług obecnego biura rachunkowego? Przełom roku to czas, w którym warto zadać sobie kluczowe pytania:
- Co mogę zrobić, aby mieć więcej czasu na rozwój własnej firmy?
- Jak mogę płacić mniejsze podatki?
- Czy czuję, że moja firma jest zabezpieczona pod względem prawnym?
Właściwy wybór biura rachunkowego, któremu powierzamy na co dzień swój biznes jest jednym z kluczy do sukcesu i odpowiedzi na powyższe pytania.
WAŻNE!
Zajmij się rozwojem własnego biznesu, a rozliczenia podatkowe przekaż ekspertom, którzy tak jak Ty prowadzą swój biznes z pasją!
Od czego zacząć aby osiągnąć sukces?
Czytając ten artykuł zrobiłeś/-aś pierwszy krok – chcesz mieć pewność, że wybierasz najlepszą opcję dla swojej firmy. Przedsiębiorca nie po to “daje z siebie wszystko” tworząc firmę, która w przyszłości znajdzie się w czołowym rankingu w branży, aby dodatkowo martwić się rozliczeniami podatkowymi.
Właściwe biuro rachunkowe – czyli jakie?
Na rynku istnieje wiele księgowych oraz biur rachunkowych oferujących swoje usługi. Przedsiębiorca może dowolnie “przebierać” w ofertach i cennikach usług księgowych. Czy jednak zawsze “najtańsze” znaczy “najlepsze”? Otóż nie. Jest to najważniejsza kwestia, o której należy pamiętać przy wyborze biura rachunkowego.
WAŻNE!
Szybko, tanio i solidnie, czyli tzw. trójkąt niemożliwości. Szybko i tanio nigdy nie będzie solidnie. Szybko i solidnie nigdy nie będzie tanio. Tanio i solidnie nigdy nie będzie szybko. Choć to ostatnie połączenie raczej nie zdarza się w codziennej rzeczywistości.
Zatem, jeżeli nie należy kierować się najniższą ceną, warto zwrócić uwagę na dwie pozostałe kwestie a mianowicie – na jakość usług księgowych oraz na czas realizacji usługi zawarty w umowie. Warunki umowy mają za zadanie chronić strony umowy, jak również wyznaczać ramy w oparciu, o które realizowana jest usługa księgowa.
Przede wszystkim jakość usług księgowych
Jakość usług księgowych można zweryfikować przeglądając wpisy w Internecie na temat danego biura rachunkowego. Natomiast jak każdy zapewne wie, niestety Internet nie zawsze jest rzetelnym źródłem informacji – przepełniony jest w obecnych czasach sponsorowanymi artykułami, wymyślonymi opiniami itp., czyli działaniami mającymi na celu “wykreowanie wizerunku firmy, jaki chce widzieć potencjalny Klient”. Dlatego też przedsiębiorca ma dwa najprostsze rozwiązania:
- zaufać swojej intuicji po rozmowie wstępnej z księgową/ właścicielem biura rachunkowego lub
- zdać się na łut szczęścia.
Zdecydowanie zalecam wybór pierwszego rozwiązania. Jeżeli zdecydowaliśmy się na prowadzenie własnego biznesu to codziennie kierujemy się intuicją przy podpisywaniu nowych kontraktów, czy zawieraniu umów handlowych. Z wyborem biura rachunkowego powinno być tak samo. Księgowy/-a to “członek” firmy. To osoba, której powinno zależeć na rozwoju firmy Klienta. Ktoś zaufany – w końcu powierzamy pod opiekę “swoje dziecko”.
Umowa z biurem rachunkowym
W zakresie umowy z biurem rachunkowym, z praktyki wynika, że Klientów interesuje głównie to “ile zapłacą” oraz “do kiedy muszą dostarczyć dokumenty do biura”. Natomiast umowa z biurem rachunkowym to coś więcej. Otóż Klient powinien mieć świadomość tego, że biuro rachunkowe bierze odpowiedzialność za poprawność sporządzonych przez siebie wyliczeń oraz prowadzone księgi podatkowe i rachunkowe, jak również rejestry VAT. Biuro rachunkowe może zapewnić wsparcie dla Klienta np. w formie krótkich informacji o zmianach przepisów podatkowych, które mogą wpłynąć na kondycję firmy. Co więcej, biuro rachunkowe może zapewnić Klientowi wsparcie doradcy podatkowego, adwokata czy radcy prawnego. Warto pamiętać również, że księgowa a doradca podatkowy to dwa różne zawody. Natomiast biuro rachunkowe może (ale nie musi) zapewniać usług doradczych.
O czym jeszcze pamiętać wybierając biuro rachunkowe?
W dzisiejszych czasach firmy prowadzone są w dużej mierze online. Większość przedsiębiorców chce poszerzać swój krąg Klientów na całą Polskę a nawet poza jej granice. Tak samo jest z biurami rachunkowymi. Dlatego warto postawić na biuro rachunkowe funkcjonujące online.
WAŻNE!
Biuro rachunkowe online to oszczędność czasu m.in. ze względu na możliwość przekazywania dokumentów online oraz bieżący kontakt z księgowym/-ą bez konieczności dojazdów do biura.
Dodatkowo, prawie każdy przedsiębiorca potrzebuje programu do wystawiania faktur. Na rynku istnieje wiele darmowych rozwiązań. Ich wybór nie jest zły. Ale czy jest najlepszym rozwiązaniem? Jeżeli mamy do czynienia z firmą handlową to dobry program do fakturowania będzie zintegrowany z modułem magazynowym. W idealnym przypadku taki program powinien być również połączony ze sklepem internetowym. Dzięki takiej automatyzacji pracy przedsiębiorca oszczędza czas, który może poświęcić na rozwój własnej firmy.
WAŻNE!
W ramach umowy o usługi księgowe, dobre biuro rachunkowe zapewnia Klientowi dostęp do bezpiecznego systemu do fakturowania na miarę potrzeb Jego firmy.
Kiedy zmienić biuro rachunkowe?
Przełom roku jest właściwym momentem na zmianę biura rachunkowego. Dlaczego? Otóż ze względu na rozliczenia podatkowe. Dotychczasowe biuro rachunkowe zamyka wtedy rozliczany przez siebie rok podatkowy, a od stycznia rozliczenia przejmuje nowe biuro rachunkowe. Takie rozwiązanie jest najprostsze i będzie wymagało od przedsiębiorcy dostarczenia do nowego biura minimum informacji i dokumentów.
WAŻNE!
Zmiana biura rachunkowego kojarzy się z przełomem roku, ale czy tylko wtedy można zdecydować się na taki krok?
Przełom roku to oczywiście nie jedyne dostępne rozwiązanie. Biuro rachunkowe można zmienić tak naprawdę w każdej chwili. Decydując się na taki rok pod koniec roku można zlecić do nowego biura rachunkowego przeprowadzenie audytu dotychczasowych rozliczeń podatkowo-księgowych a następnie zamknięcie roku podatkowego i kontynuowanie rozliczeń w nowym roku. Na taką opcję powinni zdecydować się Ci przedsiębiorcy, którzy mają wątpliwości co do jakości usług dotychczasowego biura. Oczywiście biuro rachunkowe można zmienić również w trakcie roku.
Odpowiedzi na najważniejsze pytania
- Co mogę zrobić aby mieć więcej czasu na rozwój własnej firmy? – Powierzyć prowadzenie księgowości doświadczonym specjalistom, których cechuje indywidualne podejście do Klienta, a prowadzony biznes jest ich pasją.
- Jak mogę płacić mniejsze podatki? – Pamiętaj, że obniżenie kosztów (zwłaszcza usług księgowych) nie jest rozwiązaniem. Warto postawić na usługi specjalistów, którzy zwrócą uwagę na dostępne rozwiązania podatkowe, tak aby Klient mógł wybrać dla siebie te najbardziej optymalne podatkowo.
- Czy czuję, że moja firma jest zabezpieczona pod względem prawnym? – dobre biuro rachunkowe oprócz polisy OC powinno zapewniać również wsparcie prawne dla Klienta.